bolluca çocuk köyü

www.kirmizisepet.com 

 

Biz Türk milleti olarak atalarımızdan bu yana gelen binlerce güzel özelliği barındırıyoruz. Adaletli, sağlam karakterli, yardımsever ve aynı zamanda misafirperver bir milletiz. Gerçi günümüz şartlarında bazen bu güzel özelliklerimizden ödün veriyoruz ama yine de atalarımızdan yadigar olduğu için tamamı ile kaybetmeyiz.

 

Geçtiğimiz günlerde bir dergide bolluca çocuk köyünden bahseden bir yazı gördüm. Nerde oldukları, neler yaptıkları ve ihtiyaçlarından bahsediyordu. Gerçi yardımcı olan kişi ve kurumların olduğunu yalnız bunlarında yetersiz olduğunu belirtmişlerdi. Birkaç gün sonra okullar açılacak belki binlerce çocuk eksikleri olması nedeni ile okullarına boynu bükük ulaşacak. Ardından ramazan geliyor ve sonra bayram. Tüm bu zamanlarda birilerine yardım etmeyi düşünebiliriz. Tabi elimizden geldiğince. Hani düşünüyorum ama zamanım yok ilgilenemiyorum diyenler için çeşitli sosyal yardım kuruluşları gönüllü olarak görev alıyorlar duyurulur. Size sadece küçük bir araştırma yapmak kalıyor. Birde yardımınız illa ki parasal olmak zorunda değil. Belki evinizde giymediğiniz bir kıyafet, çocuğunuzun oynamayı bıraktığı bir oyuncak bile işe yarayabilir. Hatta çeşitli reklamlarda Çocuk Esirgeme Kurumlarında yüzlerce çocuğun sıcak bir kucağa ihtiyacı olduğu duyurulur. Belki bir huzurevinde romatizma yüzünden saçlarını rahat tarayamayan yaşlı bir teyzenin saçını tarar, yada kendine tavla için arkadaş bulamayan bir amcaya bir günlüğüne tavla arkadaşı bile olursanız bunlarda yardımdır.

 

Örneğin ben bir gün Bahçelievler huzurevinin eski gazetelere ihtiyacı olduğunu okumuştum. Küçüklüğüm o semtte geçmişti. Huzurevi mahallemizde aynı zamanda bir durağın adıydı. Çok güzel bir binaydı. Bahçesindeki ağaçlara bayılırdım. Çiçekler, banklar herşey güzeldi. Hele birde geceleri eve dönerken otobüs o durakta durduğunda camlardan dışarı sızan loş ışıklar beni çok duygulandırırdı. Çocukluğumun bu kadar güzel anılarını barındıran bu yer için küçükte olsa bir yardımda bulunmak güzel olacaktı. Çevremden de topladığım eski gazeteleri 3-4 sefer bıraktım. İnşallah işlerine yaramıştır ve benimde çorbada tuzum olmuştur diyorum.

 

Birilerine yardımcı olmak için fırsatını beklemeyin, fırsatı sizler yaratın.

 

Bolluca Çocuk Köyü için gazeteci Ersin Kalkan'ın bir yazısı ekte belki bir gün yardımcı olmak isteyenler için rehber olur.

 

İstanbul'un ucunda, yemyeşil tarlaların arasında, ormanların kıyısında, şefkatli insanların eliyle yaratılmış bir cennet: Bolluca Çocuk Köyü. Gaziosmanpaşa İlçesi Bolluca Beldesi'nde 52 dönümlük arazi üzerinde inşa edilen köyde, 38 kız 51 erkek çocuk yaşıyor. Çocuk Köyü'nün ayakta kalması için desteğe ihtiyacı var. Düzenli olarak bağış yapan hayırseverler var ama yeterli değil.

Gitmediğimiz, bilmediğimiz uzaktaki köyde yürekleri kırık, bedenleri örselenmiş, küçücük yaşlarında feleğin sillesini yemiş mini minnacık çocuklar yaşıyor. Daha hayata başlarken yolları kazalarla, ölümlerle, ayrılıklarla kesilmiş; bırakılmış, terkedilmiş, bu dünyada yapayalnız kalmış ufacık yürekler. Sonra bir şekilde şansları dönmüş, kader yüzlerine gülmüş ve bu köye gelmişler.

Buraya gelince derin bir can nefesi alıp yeniden başlamışlar hayata.

Burası İstanbul'un ucunda, yemyeşil tarlaların arasında, ormanların kıyısında, şefkatli insanların eliyle yaratılmış bir cennet: Bolluca Çocuk Köyü. Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı tarafından 1992'de kurulmuş olan Çocuk Köyü, Vakfın dünya çapında yaptığı incelemeler sonucunda oluşturulmuş. Vakfın yaptığı bu araştırma sonucunda, UNESCO Danışma Kurulu Üyesi SOS Kinderdorf International'ın çocuk köyü modelinde karar kılınıyor.

 

Gaziosmanpaşa İlçesi Bolluca Beldesi'nde 52 dönümlük arazi üzerinde inşa edilen köy, 12 aile evi, bir gençlik evi, idari bina, teknisyen evi, misafirhane, çocuk yuvası, kütüphane, oyun parkı ve spor sahasından oluşuyor. Halen 38 kız 51 erkek çocuğun kaldığı köyde, çocukların yüzde 70'i ilköğretim ve lise eğitimini sürdürüyor. Çocukların en küçüğü 10 aylık, en büyüğü 16 yaşında. Vakıf, bu modeli seçerken Türkiye'de Çocuk Esirgeme Kurumu'nca uygulanan sistemin eksik ve yanlışlarını dikkate almış.

Destek gerekiyor

Bolluca Çocuk Köyü'nün Yöneticisi Sevim Tanık'a ‘‘Neden çocuk köyü?’’ diye sorduğumuzda şu cevabı aldık:

‘‘Çocukların, anne sevgisi ve aile anlayışının sürdürüldüğü bir 'yuva'da barınmalarını sağlayabilmek için.’’

0-8 yaş grubu çocukların alındığı Çocuk Köyü'nde çok sayıda öz kardeş de barınıyor. Çocuklar öz olsunlar olmasınlar, evde yaşayan diğer minikleri kardeş olarak kabul ediyor. Her evin bir ‘‘anne’’si, bir de ‘‘teyze’’si bulunuyor. Anne haftada iki gün izne gittiğinde teyze çocukların bakımını üstleniyor. İşe başlamadan önce annelik eğitiminden geçen bu kişilerin en az bir ortaöğretim kurumundan mezun olmaları gerekiyor.

Her ev bağımsız bir aile yuvası gibi düzenlenmiş. Köyde tabldot çıkmıyor, tüm evlerde ayrı kazanlar kaynıyor, farklı yemekler pişiyor. Bulaşıklar, çamaşırlar ev içinde yıkanıyor, ütüler evlerde yapılıyor. İki katlı bu evlerin tümü yerden ısıtmalı kalorifer sistemiyle desteklenmiş, her evin salonunda özel günlerde, karların toprağı örttüğü zamanlarda yakılmak üzere birer şömine yapılmış.

Tabii her şey bu kadar güllük gülistanlık değil. Çocuk Köyü'nün ayakta kalması için desteğe ihtiyacı var. Düzenli olarak bağış yapan hayırseverler var ama yeterli değil. Ulusal çizgileriyle dünyaya açılan bir jean şirketi köyün en büyük destekçilerinden. Markalarını açıklamak, böylesi soylu bir girişimi reklama dönüştürmek istemediklerinden bu şirketin adını burada zikretmiyoruz. Ama bu şirket, köyün tüm spor alanlarını yaptırmış, çocukların yıllık kot ve spor malzemesi ihtiyacını karşılamış

Fenerbahçe'nin ünlü kalecisi Tony Schumacher, jübilesinden kazandığı paranın tümünü köye hibe etmiş. Bir ev yaptırmış, döşemiş, anahtarı minik ellere teslim ederken, aylarca gelip gittiği köye göz yaşları içinde veda etmiş.

Köye ulaşmak isteyenler için telefon numaraları: (0212) 685 03 83-84-85

Bu modelin ayakta kalması ve yaygınlaştırılması gerekiyor. Çocuk Köyü'nün yöneticisi Sevim Tanık, İstanbul’da bunun gibi en az 15 köye ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Ersin Kalkan

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !